עמוד הבית מהי אסרטיביות?

מהי אסרטיביות?

בס"ד

אסרטיביות בהיבט N.L.P  ו  C.B.T

* מהי אסרטיביות?
* מדוע מרבים לדבר על אסרטיביות?
* מה ההבדיל בין אסרטיביות לאגרסיביות?
* מדוע אסרטיביות נחשב לסגנון תקשורת רצוי כל כך?
* האם אסרטיביות היא פתרון לכל קושי?

ב"ה  במאמר זה ניתן מענה על שאלות אלו ואחרות שקשורות לאסרטיביות.

מהי אסרטיביות???
* יכולת לבטא דעתך ורגשותיך בבהירות ובנחישות ,כך שאנשים יקשיבו ויענו לרצונותיך.
חלק מאסרטיביות:
* יכולת לדבר על עצמך ולהרגיש בנוח.
* יכולת לסרב ולהרגיש בנוח עם עצמך מבלי לפגוע באחר.
* יכולת להביע בקלות  רצונותיך ועדיפותך ללא ייסורי מצפון.

תקשורת אסרטיביות היא סגנון של תקשורת המאזנת בין יכולת האדם לעמוד על שלו, להביע את צרכיו מבלי לפגוע  או לבוא על חשבון צרכיהם של אחרים.
אנשים שיודעים להיות אסרטיביים הם אנשים שאסרטיביים כלפי עצמם וכלפי הזולת. כלפי עצמם יש להם אימון כלפי עצמם, יודעים מהם רוצים, מעריכים את עצמם כאנשים ראויים, שווים מסוגלים  להפסיד לוותר, לא להצליח, בעלי כוח ושליטה פנימית שבא ממקום חזק ,כלפי הזולת יודעים לסרב בנימוס, בנעימות לא מרגישים מתנצלים פוגעים בזולת.
תקשורת זו מונעת מתחים, קונפליקטים ורגשות אשמה.

סגנונות של תקשורת
* תקשורת אגרסיבית-זו תקשורת שבה אנשים לא מאמינים שיכולים להשיג את הצרכים שלהם בדרך אחרת חוץ מאלימות מילולית או פיסית. מטיחים כל טענותיהם  כלפי השני ולא לוקחים אחריות על הטעויות שלהם. הם ידברו בסגנון של: הכול בגללך, את אשמה וכו... 

תקשורת זו מעידה על חוסר בטחון עצמי שנהרס בעבר שלהם השפילו אותם, זלזלו בהם לא נתנו מקום לצרכים שלהם .בעברם הייתה להם תוקפנות כלפי דמויות סמכותיות כגון הורים, מורים אך לא יכלו לבטא את עצמם לכן הם מוציאים רגשות אלו כלפי אחרים.

* כניעות פסיביות  - טיפוסים שחוששים להראות כאגרסיביים לכן הם נמנעים מלהיות אסרטיביים ,מוותרים מראש על המטרות שלהם.
* אסרטיבי - תקשורת גמישה, נותנת מקום לאדם ולזולתו, יש בה התגמשות, אם במצב שלא מגיעים לעמק השווה מוצאים פתרון ביניים שיענה על הצרכים של שני הצדדים.
* סגנון פסיבי אגרסיבי - אנשים שמבטאים את האגרסיביות שלהם בצורה עקיפה, סמויה שתיקה רועמת, שותקים לא מוותרים רוצים שהצד השני יתבשל עם עצמו ,יש פעמים שהשתיקה רועמת לא פחות פוגעת מעליבה ,אלימה מתקשורת אגרסיבית.

לסיכום
אנשים אסרטיביים הם אנשים בעלי מודעות עצמית, בטחון עצמיו הערכה עצמית. בעלי מודעות לאחר ולצרכיו השונים ממנו, מצליחים להבין את האחר ולהתחשב בצרכיו מבלי לוותר על צרכיו האישיים תוך כדי ההתגמשות, יצירתיות, לא חוששים מקונפליקטים, אלא נבנים מהם, לא מאבדים אימון בבנ"א אלא מאדם מסוים לא רואים את העולם כמקום רע שאי אפשר לחיות בו ונמנעים מלעשות דברים .
 אביגיל שלמה -  יועצת תזונה, מטפלת באירדיולוגיה, סוג'וק, דיקור באוזן, נטורופתיה, הילינג יהודי ועוד.
054-3118707