עמוד הבית דמיון מודרך

על דמיון מודרך

בס"ד

דמיון מודרך והקשר ל  C.B.T. ו  N.L.P

מהו דמיון?
על פי הגדרת המילון דמיון הוא "דבר לא מציאותי המצטייר במחשבה, הכוח המדמה, היכולת ליצור במחשבה דברים שאינם במציאות". דמיון הוא ניגוד גמור של ידע. ידע הינו דבר מוגבל דמיון אין לו גבול לכן יש ביטוי האומר "עשו משימה כיד הדמיון עליכם", "תנו דרור לדמיונכם".

בעולם המערבי מעודדים שימוש  במוח השמאלי שאחראי על טיפוח חשיבה, הגיון, ולהיות מציאותיים. בעולם המערבי הדמיון נתפס כרחפנות, חוסר מציאותיות וריאליות.
לעומת זאת - הדמיון הוא אפשרות חשיבה בתמונות שמקורם במוח הימני.
חיי היומיום שלנו כל פעולה שאנו עושים, אנו משתמשים בדמיון בצורה טבעית ואוטומטית כגון: צחצוח שיניים, נהיגה ,כשאנו מדברים עם אדם בפלפון אנו מדמיינים איך הוא נראה, מדמיינים מה נאמר כשנראה אותו, "דמיינתי אותך אחרת". אנו חולמים בהקיץ, נזכרים בעבר ומדמיינים את העתיד. עולמם של ילדים עשיר בדמיון, הם משחקים ב 'כאילו' אימהות ,אבות, רופאים, שחקנים שונים שמופיעים בתוכניות ילדים, זמרים, ועצמים מהדומם הופכים לכוח מדמה: מטאטא  הופך לסוס, מקל לחרב ועוד...

מהו דמיון מודרך?
דמיון מודרך הוא כלי טיפולי עוצמתי יעיל להתמודדות עם מצבים שבו הנפש והגוף יוצאים מכלל איזון בהיבט פיסי, רגשי, נפשי ומנטלי.
דמיון מודרך הוא שיטת טיפול קוגניטיבית שמשמשת ככלי הרפיה ומוריד את רמת החרדה.

סוגי דמיון מודרך:
* דמיון פתוח - שואלים שאלה בחלל ונותנים לדמיון לפתור את השאלה. ממחקרים עולה כי אנשים המשתמשים בדמיון פתוח מקבלים מענה אינטואיטיבי שנותן להם מרגוע ותחושת סיפוק.
ישנם  אנשים כאשר הולכים לקבר יקיריהם- משוחחים איתם מזמינים אותם לאירועים משפחתיים  ולאחר דו שיח דמיוני הם מדווחים כי הם מרגישים תחושה עילאית ואם הם חולים ,הם מרגישים הקלה משמעותית במצבם הרפואי.

* דמיון מתוכנת - שיחה עם הלא מודע באמצעות דמיון שבו נותנת תסריט מדויק ומפורט- מה רוצים להשיג, מה נעשה כדי להשיג את המטרות? משתמשים בדמיון מתוכנת להשגת מטרות ויעדים.

* דמיון מודרך - דמיון מודרך מפעיל את מוח ימין. בדמיון זה אנו יוצרים תמונות ודימויים בצורה מודרכת. משתמשים בדמיון מודרך להרגעה של מתח ,כאב ,רפוי, השגת יעדים כי המוח אינו מבדיל בן מציאות לדמיון. לכן כדי להרגיש מצב של רגיעה לא צריך ללכת לבית מלון, מספיק שאנו מדמיינים שאנו בחופשה, בשפת הים, הגוף מגיע למצב של רגיעה כאילו אנו במציאות נמצאים בחופשה.

לאילו מצבים מתאים דמיון מודרך?
* חוויות מתקנות מהעבר.
* התמודדויות עם מחלות.
* הרפיה ושחרור ממתחים.
* טיפול פחדים, חרדות ופוביות.
* פתרון בעיות אישיות ובין אישיות.

בדמיון מודרך תהליך הרפיה הוא חלק חשוב בטיפול. ההרפיה מרפה שרירים, קצב הנשימה מואט, קצב הלב מואט מה שמאפשר לגוף למצב  של  איזון ורפוי.
C.B.Tו  N.L.P משתמשים בטיפול בדמיון מודרך, זהו חלק בלתי נפרד מהטיפול.

תרגיל הרפיה :
1.לשאוף חמש שאיפות דרך בטן התחתונה{לנפח את הבטן}
2.להשהות את האוויר עשר שניות.
3.לנשוף את האוור בחמש נשיפות .
יש לחזור על התרגיל שלוש פעמים ביום., על בסיס יומיומי.
בהצלחה!
 אביגיל שלמה -  יועצת תזונה, מטפלת באירדיולוגיה, סוג'וק, דיקור באוזן, נטורופתיה, הילינג יהודי ועוד.
054-3118707