עמוד הבית שאיפה לשלימות

שאיפה לשלימות

בס"ד

אנשים "מושלמים" אלו אנשים השואפים לשלימות ללא שום פשרות, אנשים אלו מעוררים קנאה, כי הם מסמלים את סמל ההצלחה בעבודה בזוגיות, באירועים שהם עושים, הם משקיעים עמלים זורעים וקוצרים הצלחות גדולות.

כשרדיפה לשלימות הינה חיובית אם הם טועים הם יקבלו עובדה זו בסלחנות הכישלון הוא חלק מהתהליך. העובדה כי נכשלו אינה מהווה מחסום להמשך עשיתם הם ייהנו מכל תוצאה וימשיכו לפעול לעשות ליזום באותו מרץ כפי שהם חוו הצלחה.

לעומת זאת יש אדם השואף לשלימות שלילית על חשבון עצמו ובני משפחתו. אדם זה כל מה שיעשה הוא לא יהיה מרוצה, הוא מתמקד בחוסר על חצי הכוס הריקה ולא המלאה. האדם לא יכול להינות ממה שטרח  והשיג.

השלימות הופכת להיות צורך, צורך בשליטה, הוא נמדד על פי ההשגים שהשיג בלבד.

חסרונות
אנשים פרפקציוניסטים אלו  אנשים שחושבים בסגנון של שחור לבן, "הכל" או "כלום". הם יעמידו אירוע שהוא  מתוכנן, מושקע, מוצלח ביותר, לא שגרתי, ,אבל אם היה חסר פריט קטן

לדעתם האירוע לא שווה, לא מוצלח, הם יתאכזבו מאוד מהתוצאות למרות שאף אחד מהאורחים לא שם לב כי היה חסר דבר מה.
*שואפי השלימות ירגישו שמחה סיפוק רק כאשר הם יחושו רגשות אלו, במידה והם לא חשים שמחה סיפוק סימן שהמשימה לא נעשתה בצורה מושלמת.
*אדם השואף לשלימות הוא  תמיד עירני דרוך שהכל יתנהל במאה אחוז הוא נמצא "בבית כלא של שלימות". רדיפה אחרי השלימות שודדת ממנו כוחות ואנרגיות וחוסמת ממנו להתקדם,

עובדה זו גורמות לו לדחות משימות שעליו לעשות משום שאדם זה לא מתחיל לנוע כל עוד חסרים לו, כל החומרים הנדרשים לביצוע המשימה הוא אומר לעצמו, "קודם אסיים משימה" א אח"כ "אבצע משימה ב" הוא מבזבז אנרגיה על דברים חסרי ערך וכשרוצה להקים פרויקט לא נשארות לא אנרגיות לבצע את המשימה הנדרשת.

כתוצאה מכך הוא מרגיש צער תסכול הלקאה עצמית, הופך לבנ"א ממורמר, מלקה את עצמו, בקורתי אדם, שלא נעים לשהות בחברתו. אם אדם יחשוב ההפך ממנו הוא ירגיש לא נוח עם עצמו ויפרש זאת כי דעתו לא נכונה ולכן הוא אדם חסר ערך וחסר חשיבות. ולכן הוא ינסה לכפות את דעתו על האחר בצורה כפייתית בדרך לא בריאה ולא יעילה. יש לו צורך חזק בשליטה.

*רדיפה אחר שלימות גובה מחיר גבוה מהאדם הוא כל הזמן בשאיפה לשלימות מפעיל הרבה אנרגיות, חיוניות נמנע מלנוח, מזניח את בריאתו לבסוף איכות חייו יורדת  ובריאותו נפגעת. לא רק הוא גובה מחיר גבוה מחיר זה משפיע על הסביבה הקרובה שלו וכל מי שנמצא בחברתו. 

הגורמים לשאיפה לשלימות
*תחושת חוסר בטחון בגיל הילדות ,כתינוק לא קיבל מספיק חום ואהבה ,מתוך תחושה של חוסר מפתח לעצמו צורך בשליטה .לא מדובר בחוסר שבא לידי ביטוי באופן חד פעמי. מדובר בחוסר שבא באופן עקבי.
*חוסר באהבה עצמית. יש אמונה אם אהיה בשליטה אוהב את עצמי.
*בקורות שספג האדם בילדותו משום שלא היה בכל 100%

סיכום
אדם שחותר לשלימות איכות חייו יורדת, הוא חש תסכול ייאוש.
לעומת זאת,  אדם שלם מודע שיכול להיכשל, עובדה זו לא משתקת אותו ולא מתסכלת ,הוא  חי חיים של שלווה ורוגע.
 אביגיל שלמה -  יועצת תזונה, מטפלת באירדיולוגיה, סוג'וק, דיקור באוזן, נטורופתיה, הילינג יהודי ועוד.
054-3118707